PROJECTS

Mazolewski / Osborn /Hick

Projekt – Get Your Jazz Together – to zainicjowany przez Instytut Adama Mickiewicza program pełen zaskakujących kolaboracji i świeżych brzmień. Jego fundamentem jest spotkanie znakomitych artystów, których, poza wspólną pasją, łączy nieposkromiona potrzeba poszukiwania nowatorskich twórczych rozwiązań. Obok Wojciecha Mazolewskiego w projekcie udział wzięli -Tamar Osborn – saksofon, flet, klarnet, Edward Wakili-Hick – perkusja

Wojtek Mazolewski o projekcie:

 “Potrzebne nam otwarcie. Okno na świat. Powrót do bliskich relacji ponad granicami i ograniczeniami rzeczywistymi oraz mentalnymi. Choćby sygnał, że wciąż razem możemy budować lepsze jutro. Niezbędne są nam nowe doświadczenia i inspiracje.  Doświadczenia ostatnich miesięcy zmuszają nas do refleksji i redefinicji dotychczasowego sposobu działania. Kultura ma tu pionierską role do wypełnienia. Oswojenie lęków i przełamanie strachu, a przede wszystkim tworzenie nowej energii do działania. Mam nadzieję, że nasze międzykulturowe połączenia, poszukiwania i współpraca będą pozytywnym sygnałem i inspiracją do walki o lepszy świat dla wszystkich”.

 Edward Wakili-Hick – londyński perkusista, producent i lider zespołu. Jest członkiem nominowanej do nagrody Mercury grupy Sons Of Kemet, Nok Cultural Ensemble oraz kolektywu Steam Down.

Tamar Osborn – saksofonistka. Liderka i siła sprawcza zespołu Collocutor (On The Corner Records), który wykonuje jazz modalny. Wieloletnia członkini Orkiestry Dele Sosimi Afrobeat. Regularnie występuje z Sarathy’m Korwar’em, Jessicą Lauren, Emanative i DJ Khalabem.

Mazolewski Porter

Dwie bezkompromisowe osobowości polskiej sceny muzycznej w jednym projekcie. Z jednej strony Wojtek Mazolewski – człowiek, którego muzyka stanowi jeden z lepszych polskich produktów eksportowych, niestrudzony propagator jazzu, grywający na całym świecie ze składami Pink Freud czy Wojtek Mazolewski Quintet z drugiej John Porter – z rockowym pazurem – autor kultowych płyty z zespołem Porter Band oraz docenionego przez krytyków duetu z Anitą Lipnicką.

Muzyczne drogi obu artystów skrzyżowały się po raz pierwszy podczas nagrywania albumu Wojtka zatytułowanego „Chaos Pełen Idei”. Od pierwszej minuty sesji nagraniowej okazało się, że obaj artyści rozmawiają tym samym muzycznym językiem. Kolejne miesiące w trasie, próby i koncerty zaowocowały nowymi pomysłami na utwory i wspólną płytą „Philosophia”.

Duet Porter & Mazolewski to połączenie klasyki z nowoczesnością, rockowego pazura z jazzową wirtuozerią i bluesowym duchem, zamkniętych w formie świetnie skrojonych piosenek. Skład Mazolewski/Porter uzupełniają znakomici muzycy: Piotr „Rubens” Rubik (gitara) i Tomek „Harry” Wadowski (perkusja).

Chaos pełen idei

 „Chaos pełen idei” flirtuje z muzyką improwizowaną, ale jest to projekt bardzo różnorodny. Tytułowy stylistyczny pozorny nieład to podróż, którą serwuje nam Wojtek Mazolewski na płycie na którą zaprosił m.in. Justynę Święs, Natalię Przybysz, Vienia Janusza Panasewicza, Misię Furtak, Wojtka Waglewskiego, Johna Portera i Jana Borysewicza

Całość tej złożonej kompozycji to m.in. hipnotyzującym głos Justyny Święs – wokalistki The Dumplings. rockowy Kolor czerwieni w wykonaniu Piotra Zioły czy Angel of the Morning  z kojącym glosem Natalii Przybysz

 Z każdym kolejnym utworem Mazolewski łączy nie tylko różne gatunki (pop, rock, reagge, muzykę improwizowaną, szeroko pojętą muzykę alternatywną), pokolenia (bardzo ciekawy przekrój artystów występujących na krążku), ale i spuściznę legend muzyki rozrywkowej – Nirvany (Heart Shaped Box), Rage Against The Machine w Twoi idole (Bombtrack),


Chaos prowadzony charyzmą frontmana okazuje się być spójną i unikatową propozycją. Mamy tu wiele zaskakujących zwrotów. nie od razu człowiek potrafi sobie wytłumaczyć, co właśnie się tu wydarzyło.